دانشگاه فنی و حرفه‌ای

شنبه 28 فروردین 1400 - 22:26

ساخت استند آموزشی سامانه سوخت‌رسانی انژکتوری توسط دانشجویان دانشکده فنی شهید چمران کرمان

یکشنبه 10 اسفند 1399 - 10:57
مکانیک 01

گروهی از دانشجویان رشته مکانیک خودرو با راهنمایی جناب آقای دکتر حسین قاضی زاده، استاد بخش مکانیک دانشکده فنی شهید چمران کرمان موفق به ساخت استند آموزشی سامانه سوخت‌رسانی انژکتوری شدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای استان کرمان، جناب آقای دکتر حسین قاضی زاده، عضو هیئت علمی و استادیار بخش مکانیک دانشکده فنی شهید چمران کرمان در گفتگویی با روابط عمومی بیان داشت: در این پژوهش، طراحی و ساخت یک استند آموزشی شامل سامانه سوخت‌رسانی انژکتوری انجام گرفته است. ایشان افزود: یکی از روش‌های سوخت رسانی در موتورهای احتراق داخلی روش تزریق سوخت است که در این سامانه، سوخت توسط یک پمپ مکانیکی یا برقی با فشار به داخل لوله‌های سوخت‌رسانی و ریل سوخت وارد می‌شود و از طریق انژکتورها که در واقع نوعی شیر محسوب می‌شوند به پشت سوپاپ هوا یا درون سیلندر به صورت پودر شده پاشیده می‌شود و به این ترتیب مخلوطی از هوا و سوخت برای احتراق در موتور و تولید انرژی بدست می‌آید.

دکتر حسین قاضی زاده بیان داشت: در این طرح پژوهشی سعی بر این بوده است که با ساخت مجموعه آموزشی یکپارچه، دانشجویان و کارآموزان با یک سامانه سوخت‌رسانی انژکتوری همراه با متعلقات مختلف آن آشنا گردند. وی افزود: این استند آموزشی می تواند به یادگیری نحوه عملکرد مناسب سیستم کمک کند تا دانشجویان بتوانند در آینده مفاهیم کاربردی این طرح را به شکل صحیح بکار گیرند.

استادیار بخش مکانیک دانشکده فنی شهید چمران کرمان گفت: طراحی و ساخت این سامانه در حدود چهار میلیون تومان هزینه برده است که این رقم تقریباً یک پنجم قیمت آن در بازار است. ایشان افزود: از نتایج مهم این طرح می‌توان به عملکرد صحیح مجموعه آموزشی ساخته شده و همچنین آموزش عیب‌یابی سیستم سوخت‌رسانی هنگام اتصال تجهیز ساخته شده به دستگاه دیاگ اشاره کرد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.