دانشگاه فنی و حرفه‌ای

شنبه 28 فروردین 1400 - 22:52

با امضای تفاهم نامه همکاری مشترک

همکاری آموزشی دانشگاه فنی وحرفه‌ای و وزارت صمت گسترش یافت

دوشنبه 11 اسفند 1399 - 14:28
1

همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه فنی وحرفه ای و وزارت صنعت، معدن و تجارت با امضای تفاهم نامه ای به صورت رسمی آغاز شد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی، به همت معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، پیش از ظهر امروز این تفاهم‌نامه با امضای دکتر ابراهیم صالحی عمران رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای و دکتر برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای بهره‌گیری بهینه از امکانات موجود و در جهت تحقق اهداف مشترک و توسعه همکاری‌ها در زمینه فعالیت‌های آموزش‌های کاربردی و پژوهشی علمی، رفع نیازهای آموزشی، پژوهشی و فناوری این وزارتخانه و همچنین بهره‌مندی بیشتر از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های علمی و تخصصی دانشگاه فنی و حرفه ای به امضای طرفین رسید.

بنابراین گزارش دکتر صالحی عمران در این نشست در بیان اهداف این تفاهم نامه بیان داشت: نیاز سنجی، برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزش عالی مقطع‌دار و کوتاه‌مدت مورد نیاز بخش صنعت، معدن و تجارت، انجام پروژه مشترک به منظور بسط و گسترش فعالیت‌های علمی، جهت ارتقای علمی فنی بخش صنعت، معدن و تجارت، استفاده بهینه از تکنولوژی‌های جدید در زمینه توسعه آموزش‌های کوتاه‌مدت در بخش صنعت، معدن و تجارت و همچنین مشارکت و استفاده بهینه از توانمندی‌های علمی، فنی و پژوهشی دو طرف از جمله اهداف این تفاهم نامه به شمار می رود.

دکتر صالحی عمران به همکاری در اجرای پروژه‌های مشترک پژوهشی کاربردی برای رفع نیازهای پژوهشی بخش صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و اذعان داشت: همکاری در برگزاری مشترک همایش‌ها، نشست‌های تخصصی، سمینارها و کارگاه‌های علمی، همکاری در ثبت نام اساتید و دانشجویان در سامانه طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) توسط دانشگاه و برقرای ارتباط و تعامل با سازمان‌ها و بنگاه‌های تولیدی به منظور رفع نیازهای پژوهشی توسط معاونت از دیگر موضوعات اصلی این تفاهم نامه است.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای عنوان کرد: هدف مهم برگزاری این نشست و برقراری ارتباط متقابل میان دانشگاه و جامعه است. دانشگاه فنی و حرفه ای به عنوان دانشگاهی ماموریت گرا به دنبال پیوند با جامعه است تا اثری مطلوب، ملموس و عینی از خود بر جای گذارد.

وی گفت: این دانشگاه افزون بر تولید علم باید وارد تولید ثروت شود. از این رو به دنبال تامین و تربیت نیروی کار متناسب با جامعه و بازار کار است.

صالحی عمران با تاکید بر لزوم از میان رفتن دیوارهای میان دانشگاه و جامعه ادامه داد: کشیده شدن دیوارهای بلند میان دانشگاه و جامعه مانع پیوند دانشگاه ها با بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات شده است. این در حالی است که چنین چرخه های معیوبی در دانشگاه ها به ویژه دانشگاه فنی وحرفه ای باید از بین رود.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای درباره امضای این تفاهم نامه گفت: امضای چنین تفاهم نامه هایی آموزش های دوگانه را به نتایج درست رسانده و این دانشگاه را از حالت عرضه محوری خارج می سازد. همچنین رشته ها تقاضا محور شده و سرفصل های دروس اصلاح می شود. از سوی دیگر به دلیل دسترسی به محیط های واقعی کار آموزش درست نیز صورت می گیرد.

شایان ذکر است، همکاری در برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی مقطع‌دار و کوتاه‌مدت مورد نیاز بخش صنعت، معدن و تجارت، همکاری در رفع نیازهای R&D صنایع کوچک و متوسط، همکاری در ساخت و تولید قطعات و دستگاه‌های مورد نیاز بخش صنعت، معدن و تجارت، همکاری و حمایت در اجرای کارآفرینی و ثبت شرکت‌های تولیدی خدماتی دانشگاهیان دانشگاه و همچنین همکاری در تجهیز و تکمیل تجهیزات کارگاه‌های دانشگاه با فناوری‌های نوین از سایر موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

کد خبر: 858873
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.