دانشگاه فنی و حرفه‌ای

شنبه 28 فروردین 1400 - 21:15

تجهیزات آنالیز ایران‌ساخت به صنایع رسید تا دقت حسگرها و مبدل‌ها را افزایش دهد

شنبه 23 اسفند 1399 - 08:09
1

بخش قابل توجهی از ظرفیت و دقت تجهیزات صنعتی به تجهیزات تست و آنالیزی بستگی دارد که ساختشان نیازمند فناوری‌های پیشرفته است.

این حسگرها که دامنه استفاده از آن‌ها به حوزه‌های متنوعی از فناوری تعمیم یافته است، با تکیه به فناوری بومی و تخصص شرکت‌های دانش‌بنیان در داخل کشور ساخته می‌شود.

عباسعلی خدادادی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان توسعه حسگرسازان آسیا با اشاره به استفاده از توانمندی متخصصان و پژوهش‌ها در تولید تجهیزات آنالیز، افزود: تجهیزات مختلف آزمایشگاه‌های آنالیز مانند نانوسورد که برای شناسایی مواد نانوساختار استفاده می‌شود، در این شرکت دانش‌بنیان تولید شده است.

وی با اشاره به توانمندی اندازه‌گیری سطح ویژه BET، جذب شیمیایی، دفع و احیای برنامه ریزی شده دمایی برای تعیین مشخصات مواد نانو ساختار با استفاده از این دستگاه ادامه داد: این دستگاه یکی در تعیین مشخصات مواد نانوساختار از جمله نانوذرات فلزی، اکسید فلزی، سولفیدی، نانولوله‌ها، نانوالیاف، نانو جاذب‌ها کاربردهای فراوانی دارد.

ساخت تجهیزات تست و آنالیز

خدادادی، با اشاره به تولید دستگاه کاتاتست ایران‌ساخت، درباره کاربردهای این تجهیز فناور، بیان کرد: دستگاه یکپارچه انجام تست‌ حسگرهای گاز و فعالیت‌های کاتالیستی از توانمندی یکپارچه سازی دو دستگاه کاتاتست برای اندازه گیری عملکرد کاتالیست های ناهمگن و تست عملکرد حسگرهای نیمه هادی برای اندازه گیری حساسیت و انتخاب پذیری طراحی و ساخته شده است.

وی از تامین نیاز آزمایشگاه های تحقیقاتی حسگرهای بر پایه نیمه هادی با کمک این محصول فناور گفت و افزود: همچنین آزمایشگاه هایی که در زمینه ارزیابی، سنتز و توسعه کاتالیزورهای ناهمگن فعالیت می‌کنند با استفاده از این دستگاه می‌توانند نیازهایشان را تامین کنند.

مدیرعامل شرکت توسعه حسگرسازان آسیا، از ساخت دستگاه جداسازی گازی با قابلیت‌های گوناگون گفت و بیان کرد: نخستین کاربرد این دستگاه، جداسازی گازی با انواع غشا است و به عنوان دومین کاربرد نیز در اندازه‌گیری توزیع اندازه حفره‌های لایه سطحی غشا مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به رشد صنایع و استفاده از جداسازی گازی، این تجهیز در بخش های مختلف صنعت نفت، پتروشیمی، صنایع گاز و ... کاربردهای فراوانی دارد.

خدادادی، با اشاره به حرکت در مسیر بومی‌سازی و تولید حسگرهای ایران‌ساخت، افزود: در حال حاضر با رسیدن به مرحله تولید صنعتی و نیمه صنعتی به ساخت حسگرهای گازهای سمی، حسگرهای اکسیژن، حسگرهای الکترونیکی خودرو و حسگرهای مادون قرمز رسیدیم.

این فعال فناور، با بیان این‌که تولید حسگرها از حوزه صنعتی به حوزه سلامت نیز راه یافته است ادامه داد: بر همین اساس، روند فعالیت را از حسگرهای صنعتی توسعه دادیم؛ ساخت نمایشگرهای مسطح در ابعاد متوسط و کوچک، حسگرهای اندازه‌گیری قند خون، حسگرهای حرکت بدون تماس با استفاده از حسگرهای گرما و دیگر حسگرها در مراحل بعدی تولید قرار دارند.

خدادادی، هدف اصلی فعالیت فناوران این شرکت را ورود توانمندی‌های دانشگاه‌ها به حوزه کسب و کارهای دانش‌بنیان گفت و ادامه داد: همکاری با آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و به ویژه آزمایشگاه‌های نانوفناوری، حسگرها و تجهیزات الکترونیکی را به تولید می‌رساند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان توسعه حسگرسازان آسیا با اشاره به تولید حسگرهای فشار خودرو بیان کرد: تمامی مراحل ساخت صنعتی این محصول انجام شده است و در کنار تولید صنعتی سنسورهای گاز مانند متان، گاز مونوکسید کربن و نیز حسگر اکسیژن در گام‌های بعدی قرار گرفته است.

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

کد خبر: 858927
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.