دانشگاه فنی و حرفه‌ای

شنبه 28 فروردین 1400 - 22:53

مصالح ساختمانی سبک‌تر و مقاوم‌تر می‌شود؛ ماسه‌های بادی به کمک می‌آید

سه‌شنبه 26 اسفند 1399 - 10:40
1

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حامی طرح آزمایشی تولید مصالح سبک از ماسه‌های بادی است. مصالحی که مقاومت ساختمان‌ها را افزایش می‌دهد.

کارگروه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت از طرح‌های فناورانه و نوآورانه‌ دوست‌دار محیط زیست را در اولویت قرار داده است. تولید مصالح سبک از ماسه بادی یکی از این طرح‌های حمایت شده است. این نوع ماسه یکی از مواد اصلی در تولید مصالح سبک از قبیل بتن، نیوجرسی، تیر چراغ برق، تراورس راه آهن، کاشی و سرامیک و ده ها محصول دیگر است.

ماسه بادی ماسه ای است که در نزدیکی سواحل یا دره‌های رودخانه‌ای شکل می‌گیرد. اندازه دانه های ریزتری دارد و از آن در ساخت ملات ها استفاده می‌کنند. ماسه بادی در بسیاری از مناطق خشک و نیمه خشک جهان به عنوان عامل تخریب مزارع کشاورزی و مسدود کردن راه های ارتباطی مطرح هستند. اما چند سالی است که این ماسه‌ها و تهدید طبیعت به یک فرصت تبدیل شده و از آنها در تولید مصالح ساختمانی استفاده می کنند.

این کار ضمن حفظ زیست‌بوم خاک که به طور بی‌رویه به عنوان مواد اولیه ساختمانی برداشت می‌شود، زمینه ایجاد کسب و کارهای نوین را نیز فراهم می‌کند. این کار به عنوان یک طرح آزمایشی مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط چند شرکت دانش‌بنیان و خلاق در حال انجام است.

از مهم ترین مزیت‌های این محصول می‌توان به عایق بودن در برابر صدا و حرارت، سبک سازی سازه‌های ساختمانی، مقاومت در برابر حریق، رطوبت و نفوذ آب و برشکاری ساده اشاره کرد.

«جلوگیری از تخریب خاک‌های کشاورزی، «مدیریت ماسه بادی و شن های روان به عنوان یکی از منابع اصلی تولید گرد و غبار»، «سبک سازی سازه ساختمانی و در نتیجه افزایش مقاومت به زلزله در ساختمان ها»، «کاهش مصرف انرژی مورد نیاز تامین سرمایش و گرمایش ساختمان ها» و «ایجاد آرامش اجتماعی با توجه به پایین بودن ضریب انتقال صوت در بتن های سبک» از جمله مزایای استفاده از این ماسه‌ها در سازه‌های ساختمانی است.

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی

کد خبر : 73444

کد خبر: 858955
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.