دانشگاه فنی و حرفه‌ای

شنبه 28 فروردین 1400 - 21:49

بازار رونق می‌گیرد؛ ایده‌ها به صنعت مرغ آرین می‌رسد و نیازهای آن را رفع می‌کند

سه‌شنبه 26 اسفند 1399 - 10:41
1

مرغ آرین به عنوان یکی از سرمایه‌های ملی نیازمند ورود ایده‌های خلاق و نوآورانه است تا این صنعت در کشور توسعه یابد.

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا ایده‌های نو و خلاق فناوران را به این صنعت تزریق کند. صنعتی که رنگ و بویی ایرانی دارد ولی به دلیل برخی بی توجهی‌ها بازار آن از رونق افتاده است. آمارها می‌گوید تا سال ۱۳۸۵، حدود ۸۵ درصد بازار ایران در اختیار مرغ لاین آرین بود. اما امروز بازار ۸۵ درصدی مرغ لاین آرین به زیر ۱ درصد رسیده و سر زنجیره صنعت مرغ کشور در اختیار شرکت‌های اروپایی است.

این اتفاق ستاد توسعه زیست‌فناوری را بر آن داشت تا در یک همکاری مشترک با وزارت جهاد کشاورزی اقدام به انتشار فراخوانی برای جذب ایده‌های نوآورانه و خلاق کنند. این کار قرار است دوباره بازار داخلی این گونه از مرغ را در کشور رونق دهد.

محورهای این فراخوان شامل «بهینه‌سازی دوره‌های تغذیه‌ای»، «تعیین نیازهای تغذیه‌ای آرین»، «پاسخ جوجه‌های گوشتی سویه آرین به سطوح مختلف کلسیم و فسفر جیره»، «تیمارهای غذایی خاص روی صفات مختلف عملکردی و عارضه‌هایی نظیر آسیت و مرگ ناگهانی»و «مقایسه عملکردی، توان سیستم ایمنی، کیفیت گوشت، فلور میکروبی و مورفولوژی روده جوجه های گوشتی سویه آرین در شرایط مختلف پرورشی و تغذیه ای» می شود.

حیوانات لاین به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص (اعم از دام و طیور) اطلاق می‌شود که متعلق به یک نژاد مشخص با ویژگی‌های ژنتیکی کاملا مشخص است و صرفا با حیوانات خالص و هم‌نژاد خود آمیزش می‌کنند و قادر به تولید حیواناتی مشابه خود هستند.

همه شرکت ها، تیم های فناور، محققان و متخصصان فعال در حوزه های مرتبط با این صنعت دعوت هستند تا 20 فروردین 1400 ایده ها و طرح های نوآورانه خود را به این فراخوان ارسال کنند.

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی

کد خبر : 73443

کد خبر: 858956
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.